Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

Chata na Zagroniu


Beskid Żywiecki - Pasmo Zapolanki


Zagroń Chata na Zagroniu znajduje się w Beskidzie Żywieckim, na południowych krańcach województwa śląskiego w powiecie Żywieckim w gminie Ujsoły. Położona jest w grzbiecie pomiędzy Rajczą Nickuliną a Złatną, zwanym Grzbietem Zapolanki. Znajduje się dokładniej w przysiółku o nazwie Zagroń, często na mapach nazywanym Kręcichwosty, który administracyjnie zaliczany jest do wsi Złatna. Chatka stoi w niewielkiej odległości od grzbietu - na jego północno zachodnim skłonie. W drogę prowadząca do niej należy skręcić obok, znajdującej się na grzbiecie, malowniczej kapliczki pod lipą. Miejsce to bardzo urokliwe i ze wszech miar godne polecenia, szczególnie wędrowcom szukającym w górach ciszy, spokoju i sielskich widoków.

     Początkowo Chata na Zagroniu działała głównie jako Galeria Twórczości Ludowej, Rękodzieła i Sztuki Naiwnej, odbywały się tu różnego rodzaju warsztaty i kursy poświęcone tematyce twórczości ludowej i innych przejawów działalności artystycznej. Z czasem przejęła także funkcję miejsca noclegowego, jednak wciąż z mocnym akcentem na edukację folklorystyczną. W każdy dłuższy weekend organizowane były tu jakieś warsztaty a zakres ich tematów był bardzo szeroki i zróżnicowany. Od października 2011 roku chatka została przejęta przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic i od tej pory działa jak typowa chatka studencka.

     Zagroń Sama chatka to ponad stuletnia góralska chałupa z drewnianych bali otoczona sadem z malowniczą kamienną piwniczką. Wchodzimy do wnętrza przez oszklony ganek skąd można podziwiać widok na spory fragment Beskidu Żywieckiego a w kierunku północno zachodnim - Beskidu Śląskiego. W środku znajdziemy dwie izby: kuchnię i obszerny pokój, który pełni w tej chwili podwójną rolę. W chatce jest prąd, bieżąca woda i piec oraz sporo pięknych wyrobów rękodzieła artystycznego i malarstwa.

     W chwili obecnej Chatka na Zagroniu oferuje kilkanaście miejsc noclegowych na materacach, ale turystów posiadających swoje karimaty zmieści się tu znacznie więcej. Działa w większość weekendów, jednak w czasie zimy pobyt tam należy wcześniej uzgodnić telefonicznie lub mailowo. Do dyspozycji jest kuchnia, pełniąca równocześnie rolę jadalni. Spory salon z pięknym wyposażeniem, który na noc zamienia się w salę sypialną. Co bardziej wprawieni turyści mogą również nocować na stryszku z sianem. Toaletę znajdziemy na zewnątrz, za drogą poniżej chatki a za łazienkę posłuży nam pomieszczenie gospodarcze, do którego musimy sobie sami zanieść miskę z ciepłą wodą pobraną z pieca. Otoczenie chatki stanowi sad, pięknie kwitnący na wiosnę a powyżej na skraju lasu znajduje się podupadająca, ale wciąż przyciągająca wzrok dawna kamienno - ziemna piwniczka.

Zagroń Najbardziej oczywista droga do Zagronia prowadzi od strony Rjaczy Nickuliny, żółtym szlakiem. Z centrum Rajczy zajmie to nam nie więcej niż godzinę, możemy jednak dysponując samochodem podjechać jeszcze nieco w głąb doliny potoku Nickulina i zaparkować koło kaplicy, skąd do chatki pozostaje około 30 minut drogi. By trafić do chatki należy, zanim osiągniemy grzbiet Zapolanki, skręcić na skrzyżowaniu nieco w lewo i po kilkuset metrach znajdziemy się pod chatką. Do Zagronia dojdziemy też z Ujsoł szlakiem czarnym, którego początek odnajdziemy przy poczcie, nieopodal remizy OSP w Ujsołach. Szlakiem tym w niecałą godzinę dojdziemy do położonej na grzbiecie, pomiędzy szczytami Kiczory (786m.) a Herduli (774m.), sielsko prezentującej się w tej scenerii - Kapliczki pod Lipą. Stąd jeszcze kawałek podejść trzeba ku niewyraźnej przełęczy, na której spotykamy szlak żółty z Nickuliny. Wystarczy zejść tym szlakie kilkaset metrów i trafimy do skrzyżowania opisanego przy dojściu z Nickuliny. Trzeba dodać, że zarówno skrzyżowanie, jaki i okolice kapliczki są znakomicie oznakowane tabliczkami prowadzącymi do chatki, co bardzo upraszcza dotarcie do chatki bez zbędnego błądzenia po dość rozległym przysiółku. Od strony Złatnej wiedzie najkrótsza, ale też najbardziej stroma, droga dojścia do chatki rozpoczynająca się opodal Starej Leśniczówki w Złatnej. Stoi tam tabliczka informująca o tym, że jest to droga prowadząca do Zagronia, jednak trasa jest nieoznakowana i należy wybierać ją jedynie wówczas, gdy posiadamy dobrą mapę.

     Jeśli chcielibyśmy wybrać się z chatki na Zagroniu na wycieczkę, najlepszym rozwiązaniem będzie żółty szlak w kierunku szczytu Zapolanki i pięknie położonego przysiółka o tej samej nazwie a następnie na Redykalny Wierch. Stamtąd mamy dwa warianty do wyboru, bądź dalej prosto w kierunku Hali Lipowskiej i Rysianki - jedne z najpiękniejszych zakątków Beskidu Żywieckiego, bądź skierować się na północ, szlakiem czarnym w stronę Hali Boraczej. Inne warianty wycieczek wymagają zejścia do jednej z okolicznych dolin, jednak jeśli to kogoś nie zniechęci może odwiedzić takie miejsca jak Krawców Wierch czy Muńcuł.

     Natomiast jeśli planujemy z chaty na Zagroniu dalszą wędrówkę w niewielkiej odległości na południowy zachód znajdziemy Chałupę Chemików w Dolinie Danielki, nieco dalej schronisko PTTK na Rycerzowej. W ciągu jednego dnia powinniśmy też dotrzeć bez problemu na Bazę Namiotową na Przysłopie Potóckim. W kierunku południowo wschodnim, za doliną Złatnej, mamy schronisko na Krawców Wierchu. Wędrując na wschód niedaleko mamy do Lipowskiej i Rysianki ale z powodzeniem powinniśmy dojść również do Hali Miziowej i Bazy Namiotowej na Hali Górowej. A wybierając drogę przez Romankę lub Sopotnię Kolonię możemy dotrzeć też do chatki Budowlańców. W kierunku północnym najbliżej jest na Halę Boraczą lub, po pokonaniu doliny Żabnicy do prywatnego schroniska na Słowiance.

Zagroń

Namiary:

Kontakt i Rezerwacje:
Jolanta Mazurek
tel.: +48 538 372 560;
e-mail: zagron@skpb.org
URL: https://chatanazagroniu.pl

Prowadzona przez:
Studenckie Koło Przewodników
Beskidzkich w Katowicach