Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

Ropianka - AKT "Maluch"


Beskid Niski - Beskid Dukielski


Chatka w Ropiance Chatka Akademickiego Klubu Turystycznego "Maluch" zwana potocznie "Ropianką" lub "Chatką Malucha", znajduje się we wsi Ropianka koło Dukli w Beskidzie Niskim. W miejscu tym stał kiedyś budynek dyrekcji kopalni ropy naftowej. W prawie nieistniejącej już dziś wsi są w tej chwili tylko dwa stale zamieszkane gospodarstwa. Chatkę "Malucha" odnajdziemy w odległości około kilometra od drogi Ropianka Skrzyżowanie - Olchowiec. Prowadzona jest przez Akademicki Klub Turystyczny "Maluch" Wydziału Elektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Warszawskiej. Panują tam warunki turystyczne: nie ma prądu, woda jest w studni i w strumieniu, a posiłki przygotowuje się na kuchni opalanej drewnem. Zawsze panuje tu znakomita chatkowa atmosfera. Wieczory spędza się przy świecach, lampach naftowych i dźwiękach gitary.

Ropianka ma 30 miejsc noclegowych - spanie możliwe jest na materacach (głównie na podłodze) lub na własnych karimatach i oczywiście we własnych śpiworach, ponadto można koło chatki rozbić swój namiot. Otwarta jest zazwyczaj w okresie wakacji studenckich oraz w terminach losowych: niektóre weekendy, święta i ferie. Noclegi są bezpłatne, goście są zobowiązani jednak pomagać przy pracach chatkowych. Jedną noc prześpimy tam na pewno, nikt nas wszak nie wygoni, zaś na kolejne możemy zostać w miarę wolnych miejsc. Duże grupy powinny się zapowiedzieć wcześniej. Warto dodać, że w Chatce Malucha obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu (również piwa).

Ropianka w pełni lata Z atrakcji niewątpliwie na pierwszy plan wysuwa się dość podmokły teren w całej okolicy, co niektórzy wspominają dość niemile. W Ropiance, wokół chatki, przez kilkadziesiąt lat była spora kopalnia ropy naftowej, jedna z pierwszych w Europie, posiadająca nawet własny rurociąg prowadzący do linii kolejowej. Pozostałości po odwiertach są właśnie resztkami kopalni, a że ropa i gaz na ogół występują razem, to z niektórych starych odwiertów do dziś wydobywa się gaz. W jednym miejscu gdzie wydobywa się on na powierzchnię, ustawiony jest "do góry nogami" garnek z dziurką i trzy cegły co tworzy prowizoryczne palenisko. Pamiętać jednak należy, że gaz bardzo kopci i czyszczenie menażki po takim gotowaniu staje się potem prawdziwym wyzwaniem. Ścieżka do gazu jest straszliwie podmokła i można się zapaść nawet po kostki w błoto. Z innych starych odwiertów okoliczni mieszkańcy do dziś pobierają niewielkie ilości ropy naftowej.

Do Ropianki można dojechać autobusami jadącymi z Krosna do Tylawy (niestety dotychczasowe kursy z Krosna do Ropianki zostały zlikwidowane). Dojście z Tylawy szlakiem żółtym i dalej chatkowym zajmuje około półtorej godziny - jest to wariant niezbyt łatwy orientacyjnie. Mniej wprawni mogą iść przez Olchowiec lub drogą wzdłuż Mszanki by nieco powyżej przystanku Mszana PGR skręcić w lewo w drogę prowadzącą do Ropianki. Można również dojechać autobusem z Jasła do Krępnej i Polan a następnie pójść albo przez górę Jasieniów, albo drogą przez Olchowiec, co zajmie około półtorej godziny bądź - w podobnym czasie - szosą przez Ropiankę skrzyżowanie.

Obelisk i kiwon Z okolicznych ciekawostek, prócz wspomnianych wyżej odwiertów i mokradeł, wspomnieć należy niedaleką Duklę, Pustelnię św. Jana i Cergową, ciekawe cerkwie w Olchowcu, Krępnej, Chyrowej, Polanach, Tylawie i Myscowej oraz przejście graniczne w Barwinku na przełęczy Dukielskiej. Na pobliskim szczycie - Baranie znajduje się wieża obserwacyjna niedawno zbudowana przez Słowaków. Na północ od chatki niewielki rezerwat "Wadernik", zaś nieopodal przystanku PKS znajduje się obelisk upamiętniający działającą w latach 1885-1888 pierwszą w Polsce i Europie szkołę wiertniczą górnictwa naftowego (foto). Przede wszystkim jednak chatka położona jest w słabo zaludnionej części Beskidu Niskiego i miłośnicy "chaszczowania" znajdą tu szerokie pole do popisu np. w zupełnie dzikich grzbietach Wapna, Wadernika czy Baraniego.

Z Ropianki całkiem niedaleko mamy do Zyndranowej, Zawadki Rymanowskiej jak również do warszawskiej Teodorówki. Do każdej z tych chatek powinniśmy dotrzeć w nie więcej jak 3 godziny. Jeśli planujemy trasę całodniową to w kierunku wschodnim dobrym noclegiem będą Polany Surowiczne lub Baza Namiotowa w Wisłoczku. Na północy zostaje nam w zasadzie tylko wspomniana już Teodorówka. Zaś wybierając się na zachód, powinniśmy z powodzeniem osiągnąć chatkę w Nieznajowej, Bazę Namiotową w Radocynie lub schronisko PTTK w Bartnem.

Ropianka jesienią

Namiary:

Ropianka (koło Dukli)
Akademicki Klub Turystyczny "Maluch"
Politechnika Warszawska
ul. Nowowiejska 15/19 lok. 133A
00-665 Warszawa

http://maluch.elka.pw.edu.pl
e-mail: maluchy@elka.pw.edu.pl
lub mateusz-s1(a)tlen.pl