Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

"Chata Socjologa"


Bieszczady - Otryt


Otryt-odbudowany "Chata Socjologa" znajduje się na grzbiecie Otrytu w Bieszczadach na wysokości 894 m n.p.m. leżącym pomiędzy dolinami Sanu i Głuchy. Górny Otryt należy administracyjnie do gminy Lutowiska, choć nieco bliższe dojście jest z Dwernika lub Chmielu. Administratorem chatki jest Stowarzyszenie "Klub Otrycki" skupiający miłośników i bywalców chatki. Jest to jedna z nielicznych chatek wybudowanych przez zapaleńców od samych podstaw, a nie zaadoptowana z innego obiektu. Pierwsze prace na Otryckiej polanie rozpoczęły się już w 1972 roku. Ostatnie lata były dla tej chatki burzliwe. 13 stycznia 2003, prawdopodobnie na skutek awarii przewodu kominowego, Chatka na Otrycie doszczętnie spłonęła. Jednak dzięki intensywnym działaniom Stowarzyszenia została dość szybko odbudowana i już od sezonu letniego 2006 na nowo przyjmuje turystów.

     Obietk został odbudowany w zasadzie w identycznym kształcie jak poprzednia chata, niewielkie modyfikacje jedynie usprawniają życie chatkowiczom i turystom. W samej Chacie swobodnie nocleg znajdzie około 30 osób. Ponadto można koło chatki rozbić swój namiot. Na parterze znajduje się duża sala kominkowa, służąca również za jadalnię i świetlicę oraz kuchnia z piecem i pełnym wyposażeniem w potrzebne sprzęty, typu: garnki, naczynia, kubki, sztućce itp. Na dalszych piętrach znajdziemy pomieszczenia sypialne. W pobliżu Chaty, na zewnątrz są dwa ujęcia wody i "łaźnia ekologiczna" oraz stosowna toaleta. Na Otrycie nie ma elektryczności, za oświetlenie chatki służą świece. Panują tam dobre stare chatkowe zwyczaje np. wspólnie przygotowuje się posiłki, każdy turysta bierze udział w codziennych chatkowych pracach, nosi wodę, rąbie drewno czy zmywa naczynia.

     Na Otryt można dojść szlakami niebieskim z Dwernika - Skrzyżowanie lub z drugiej strony, przez cały grzbiet Otrytu, z Polany. Z Dwernika, prowadzi też ścieżka przyrodniczo - historyczna, którą na Otryt dochodzi się w 45 min. W druga stroną tą ścieżką (biegnącą wraz z zielonym szlakiem) można zejść do wsi Chmiel mijając przy okazji drugą chatkę, zwaną "Lektorium" oraz zdziczały, przedwojenny sad. Zielony szlak prowadzi też na Otryt z Lutowisk, którym w 1,45 dotrzemy do chatki. Możliwe jest też wejście bez szlaku od strony Smolnika czy Dwerniczka przez Trohaniec.

     Z okolic chatki Socjologa na południe, roztacza się piękny widok na Połoninę Wetlińską i Smerek. Niedaleko stąd na Trohaniec 939 m. n.p.m. - najwyższe wzniesienie Otrytu, a z jego wschodniego skłonu można podziwiać Bukowe Berdo, Tarnicę, Krzemień i Halicz. Prócz krótkiej wycieczki na Trochaniec należałoby koniecznie zobaczyć całą długość malowniczego, otryckiego grzbietu. Możemy też wybrać się przez Dwernik na Margurę Stuposiańską bądź przez Sękowiec na jedną z najpiękniejszych szczytów Bieszczad - Dwernik Kamień 1004 m. n.p.m.

     Wybierając się z "Chatki Socjologa" w dalszą wędrówkę mamy w kierunku południowym do wyboru Schronisko Koliba na Przysłupie Caryńskim, nieco dalej Kremenaros, Chatkę Puchatka czy Bacówkę PTTK pod Małą Rawką. Zaś w kierunku zachodnim Schronisko Turystyczne ZHP "Ostoja", Bacówkę Jaworzec lub Bazę Namiotową AKT Warszawa w Łopience.

Namiary:

Otryt sprzed pożaru

Dom Pracy Twórczej "Chata Socjologa"
Otryt Górny 1; 38-713 Lutowiska

Stowarzyszenie "Klub Otrycki"
ul. Racławicka 19/38
02-601 Warszawa

Wszelkich informacji udziela:
Łukasz Radziejewski - tel. 692 372 040
Igor Czajka - tel. 504 018 205
chata@otryt.bieszczady.pl
http://otryt.bieszczady.pl