Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

chatki

Chata Górska Cyrla


Beskid Sądecki - Pasmo Jaworzyny Krynickiej


Chata Górska "Cyrla" pod Makowicą została, w latach 2009 - 2010, mocno rozbudowana. Przebudowa w znacznym stopniu zmieniła charakter działalności obiektu. Na Cyrli można obecnie liczyć na nocleg i wyżywienie przez cały rok, jednak nowy obiekt utrzymany jest w standardzie prywatnego schroniska, a co się z tym wiąże nie można go już nazwać chatką.

CyrlaPrywatne schronisko Chata Górska "Cyrla" znajduje się w Beskidzie Sądeckim, w paśmie Jaworzyny Krynickiej pod szczytem Makowicy w zachodniej części tego pasma. W niewielkim, złożonym zaledwie z dwóch domów, przysiółku Cyrla. W jednym z tych właśnie domów funkcjonuje schronisko. Prowadzone jest przez przesympatycznych gospodarzy Irenę - zwaną Ciotką i Jaceka Świcarzów, ludzi mocno związanych z górami, którzy od wielu lat prowadzili obiekty noclegowe w górach, m.in. harcerskie Bene a następnie schronisko na Hali Łabowskiej, by w końcu znaleźć swój dom właśnie na Cyrli. Cyrla jako schronisko istnieje od 2003 roku, więc stosunkowo od niedawna, ma już jednak szerokie grono zagorzałych miłośników i stałych bywalców, głównie za sprawą znakomitej atmosfery jaka panowała tam do rozbudowy i wyjątkowo smacznej kuchni jaką serwuje Ciotka. Miejsce to niestety, po szeroko zakrojonej rozbudowie, jaka miała miejsce w ostatnich latach, straciło sporo ze swego uroku. Wybierając się obecnie na Cyrlę należy liczyć się z noclegiem w cenie minimum 55 zł i więcej. Do tego doliczyć trzeba również inne nieprzewidziane wydatki jak na przykład cena ogniska.

      Pierwotny budynek schroniska jest gruntownie wyremontowaną, nieco rozbudowaną starą góralską chałupą, więc miejsca było w nim nie za wiele. Na dole znajdowały się dwa małe pokoje gościnne: 2 i 3-osobowy, łazienka, toaleta, kuchnia, jadalnia z kominkiem i mieszkanie gospodarzy. Na górze są dwa pokoje wieloosobowe z rozłożonymi na podłodze materacami, każdym z nich zmieści się około 10 osób. Po wspomnianej rozbudowie obok starej chatki pojawił się nowy obiekt mający charakter bardziej pensjonatu niż chatki, zmianie ulegy też pomieszczenia w starym budynku. Na Cyrli znajdziemy więc łazienkę z prawdziwego zdarzenia, umywalki, prysznic z ciepłą wodą. W nowym budynku łazienki są również w pokojach. Niestety nie ma możliwości samodzielnego korzystania z kuchni, w schronisku znajduje się natomiast bufet gdzie prócz znakomitych posiłków znajdziemy duży wybór piwa i napojów a także rozmaitych wydawnictw górskich: przewodników, map i pocztówek.

      Na Cyrlę można trafić, idąc od strony doliny Popradu z Rytra w kierunku Hali Łabowskiej szlakiem czerwonym około 1,5 godz. Chcąc wybrać nieco dłuższą trasę dojścia do Cyrli, mamy do dyspozycji żółty szlak gminny, który rozpoczyna się na przystanku w Życzanowie, to podejście zajmie nam około 2 h. Bardzo malownicze i interesujące jest podejście szlakiem turystycznym niebieskim, który zaczyna się w Barcicach i przez Wolę Krogulecką i rezerwat "Głęboki Jar" biegnie na szczyt Makowicy (948 m n.p.m.) a następnie do skrzyżowania szlaków, skąd w kilkanaście minut czerwonym szlakiem zejdziemy do schroniska. Tą drogą powinniśmy dotrzeć do Cyrli w niecałe 4 godziny. Do tego samego skrzyżowania szlaków pod Makowicą możemy też dojść od strony północnej z Żeleźnikowej Wielkiej (około 3 h) szlakiem zielonym lub z Bączy - Kuniny najpierw szlakiem niebieskim a następnie tym samym zielonym przez szczyt Wilcze Doły (786 m n.p.m.)również to podejście nie powinno zając nam więcej niż 3 godziny. Od południa wiedzie jeden z najkrótszych wariantów dojścia na Cyrlę a mianowicie niebieski szlak gminny z Młodowa, który po około 1:20 h. dołącza do czerwonego szlaku z Rytra, którym w około 30 minut dojdziemy do schroniska. Znacznie dłuższy wariant dojścia z Piwnicznej prowadzi początkowo szlakiem żółtym na Halę Pisaną a następnie czerwonym przez Jaworzynę Kokuszczańską (969m n.p.m.) do skrzyżowania pod Makowicą i do schroniska - to jednak trasa na około 5 godzin.

      Z okolicznych atrakcji, które warto odwiedzic wymienić należy ruiny średniowiecznego zamku w Rytrze, rezerwaty Głeboki Jar i Wierch nad Kamieniem czy ryterskie źródła mineralne. Na szczególną uwagę zasługują zabytki pobliskiego Starego Sącza, nazywanego także "Perłą średniowiecza". W rejonie Wierchomli i Muszyny warto odwiedzić liczne pozostałości po wysiedlonej stąd tuż po wojnie ludności Łemkowskiej, przede wszystkim znakomicie zachowane cerkwie ale też trafiające się jeszcze gdzie niegdzie klasyczne łemkowskie "chyże" czy sypańce.

      Wybierając się w dalszą wędrówkę z Cyrli w kierunku wschodnim, głównym grzbietem pasma Jaworzyny Krynickiej w odległości zaledwie niecałych trzech godziny mamy schronisko PTTK na Hali Łabowskiej, w około 5:30 dojdziemy do schroniska nad Wierchomlą a nieco ponad 6 godzin zajmie nam dotarcie do schroniska na Jaworzynie Krynickiej. Amatorzy noclegów pod namiotem mogą na następny nocleg wybrać bazę namiotowa w Złockim koło Muszyny, gdzie powinniśmy dotrzeć w około 8 godzin. Wybierając się na drugą stronę Popradu w pasmo Radziejowej w cztery godziny osiągniemy chatkę na Niemcowej, zarówno wybierając droga przez Rytro jak i szlakami gminnymi, przez Młodów. Idąc dalej głównym grzbietem pasma Radziejowej w około 6 h dotrzemy do schroniska PTTK na Prehybie. Jeśli natomiast chcemy dalej wędrować przez Pieniny możemy na Wielkim Rogaczu wybrać szlak niebieski i zanocować bądź w prywatnej Bacówce Obidzy (z Cyrli około 5 i pół godziny drogi), bądź nieco dalej na Bazie Namiotowej w Pod Wysoką lub w schronisku na Durbaszce.

Górska chata Cyrla

Namiary:

Chata Górska "CYRLA"
Sucha Struga 64
33-343 RYTRO
tel. (018) 446 96 89
kom. +48 604 087 609
E-mail: schron@cyrla.pl
URL: http://www.cyrla.pl/