Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne bazy

Wisłoczek


Beskid Niski - dolina Wisłoczka


Wisłoczek Studencka Baza Namiotowa "Wisłoczek" prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Rzeszowa, czynna jest w okresie od 1.VII do 31.VIII. Znajdziemy ją we wschodniej części Beskidu Niskiego u stóp Jawornika (761 m), 11 km na południe od Rymanowa w dolnym końcu wsi Wisłoczek, w dolince potoku o tej samej nazwie. Wieś Wisłoczek należy do gminy Rymanów w powiecie krośnieńskim leżącej w woj. podkarpackim. Sama baza znajduje się na trasie głównego szlaku beskidzkiego.

Turystom oferuje 20 miejsc noclegowych w dwóch namiotach 10-12 osobowych typu NS, wyposażonych w prycze z piankami do spania a także obszerne pole namiotowe. Baza jest ogrodzona i dysponuje dobrze wyposażoną w sprzęty kuchenne wiatą, pod którą pali się ognisko. Wodę pitną dostarcza studnia, znajdująca się bezpośrednio na terenie bazy. Zaś naczelną atrakcją bazy jest niewielki wodospad i urządzony przy nim za pomocą rynny, prysznic. Można też oczywiście zażywać kąpieli bezpośrednio pod wodospadem-najlepiej wieczorem. Baza położona jest 500 m od przystanku PKS w Wisłoczku, do którego dotrzemy drogą w kierunku na Rudawkę Rymanowską. Najbliższy sklep znajduje się w Puławach Dolnych, poza tym po wsi czasem kursuje sklep obwoźny.

     Do bazy w Wisłoczku dotrzemy od zachodu - szlakiem czerwonym z Rymanowa Zdroju ok. 1h 15min. lub nie znakowaną drogą przez grzbiet Działu (668m.) z wsi Królik Polski. Od wschodu - szlakiem czerwonym z Komańczy, schodząc z Pasma Bukowicy, a potem przez Puławy i Rudawkę Rymanowską. Od północy - szlakiem zielonym z Beska do Puław, a potem czerwonym przez Puławy i Rudawkę lub nie znakowaną drogą z Głębokiego. Zaś o południa mamy do dyspozycji jedynie nie oznakowane drogi m.in. z Jaślisk przez Łysą Górę (557 m.) i Jawornik (761 m.) albo z Polan Surowicznych przez Polańską (737 m.) i dalej przez Jawornik lub Dział (732 m.)

     Otoczenie bazy sprawia, że jest ona dobrym miejscem zarówno dla wypoczynku w czasie wędrówki głównym szlakiem beskidzkim-usytuowana jest w bardzo spokojnym i cichym miejscu na obrzeżach miejscowości. Jak również znakomitym punktem wypadowym w kierunku Pasma Bukowicy i dalej do Komańczy, a w drugą stronę do beskidzkich uzdrowisk - Rymanowa i Iwonicza. Warto też odwiedzić-rzadko uczęszczany-masyw Jawornika i sąsiednich szczytów, zwłaszcza tych widokowych - Bani Szklarskiej i Polańskiej. Bardzo atrakcyjna wycieczką może być również wyprawa w przełomową część doliny Wisłoka gdzie napotkamy, na odcinku od Rudawki Rymanowskiej aż do Moszczańca, ścianki skalne. Niedaleko stąd do Rymnowa Zdroju - uzdrowiska z pijalnią wód i parkiem zdrojowym oraz do Rudawki Rymanowskiej, gdzie znajduje się spore kąpielisko na Wisłoku.

     Sama wieś Wisłoczek może okazać się dla niektórych interesującym miejscem. Powstała w 1400 roku i pierwotnie nazywała się Międzyrzecze bo leżała między dolinami rzek Tabor i Wisłok. Jak większość okolicznych osad była swego czasu dość ludnym miejscem, wyjątek stanowi tu rok 1673, kiedy to po najeździe wojsk Rakoczego i morowej zarazie osada skurczyła się do zaledwie 18 domostw. W 1785 roku Wisłoczek liczył już 659 mieszkańców a w 1818 roku wzniesiono, w miejsce starej, nową drewnianą cerkiew. Przed II wojną światową Wisłoczek należał do dóbr hrabiny Anny Potockiej i zajmował powierzchnie 1500 hektarów, na której znajdowało się 116 chałup, zamieszkałych przez 700 osób. Była wiec to jedna z większych wsi w okolicy. Wieś wysiedlono w 1946 roku i okolica opustoszała na kolejne 25 lat. Dopiero w 1971 roku ponownie została zaludniona przez zielonoświątkowców przybyłych ze Śląska Cieszyńskiego. Dziś Wisłoczek zamieszkuje około 140 osób, prawie wyłącznie zielonoświątkowców. Znajduje się tu ich kaplica, przy której odprawiane są dwa razy w tygodniu nabożeństwa. Po starej drewnianej cerkwi nic się nie zachowało natomiast obok znajdują się fragmenty murowanej budowli - prawdopodobnie dzwonnicy. Prócz tego na pobliskim cmentarzu możemy odnaleźć kilka przedwojennych nagrobków.

     Jeśli chcielibyśmy wędrować z Wisłoczka dalej na wschód to kolejne dogodne miejsce noclegowe napotkamy w Jaworniku k. Komańczy w znajdującej się tam bazie namiotowej prowadzonej przez SKPB Lublin. W kierunku południowym całkiem niedaleko mamy do Chałupa Elektryków KTE "Styki" na Polanach Surowicznych. By jednak się tam dostać należy najpierw przebić się na Jawornik i Polańską, a następnie zejść w dolinę nieistniejącej wsi. Innym rozwiązaniem na południe jest chatka w Zyndranowej, należąca również do SKPB Rzeszów. Droga jest nieco dłuższa najpierw musimy dotrzeć do Jaślisk a następnie kierować się leśnymi ścieżkami w kierunku południowo-zachodnim w poprzek masywu Tokarni (691 m.). Zaś kierując się na zachód spokojnie w jeden dzień osiągniemy chata i zarazem bazę SKPB Lublin w Zawadce Rymanowskiej.

Namiary:

Wisłoczek - kuchnia

SKPB Rzeszów
ul. Zelwerowicza 4
35-601 Rzeszów
http://www.skpb.rzeszow.pl

Kontakt:
Stanisław Kuś tel. 667 044 556

Rezerwacje:
e-mail: bazy@skpb.rzeszow.pl