Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne bazy

Polana Wały - Krzystonów


Beskid Wyspowy - Pasmo Mogielicy


Polana Wały Studencka Baza Namiotowa "Polana Wały" to jedyna baza na terenie Beskidu Wyspowego. Znajduje się w gminie Dobra w paśmie Mogielicy przy skrzyżowaniu żółtego szlaku Mogielica - Turbacz i zielonego Białe - Półrzeczki, na stokach Krzystonowa - szczytu leżącego nieopodal Jasienia, na urokliwej polanie, otoczonej zewsząd lasami. Jest to miejsce rzadko odwiedzane przez turystów, na co w dużej mierze ma wpływ niewielki ruch turystyczny w tym Beskidzie oraz bliskość darmowego spania w szałasie na Jasieniu. Jednak warto zatrzymać się w tym miejscu, gdyż w związku z niewielką frekwencją, każdy turysta jest mile widziany i dobrze traktowany.

Pieczatka Bazy na Wałach      Prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic. Oferuje noclegi w dużych wojskowych namiotach typu NS, wyposażonych w podesty i materace. Istnieje również możliwość rozbicia własnego namiotu. Ponadto baza posiada kuchnię usytuowaną pod wiatą z pełnym osprzętem i piecem, z której turysta przebywający na bazie może swobodnie korzystać. Toaleta w wersji tradycyjnej dla takiego miejsca, jest taż prysznicem z zimną wodą usytuowany w lesie - z ciekawą ceramiką podłogową. Jako umywalnia służy też ciekawa i nietypowa konstrukcja usytuowana na terenie bazy, w której w słoneczne dni możliwa jest kompiel w ciepłej wodzie. Całość sanitariatów opatrzona szlabanami i odpowiednią sygnalizacją. Prócz tego podstawowego wyposażenia, baza posiada również boisko do siatkówki, huśtawkę i indiańską kładkę. Nieopodal bazy płynie niewielki strumyk.
                                                                              (skan pieczątki dzięki uprzejmości pana Edwarda Wieczorka)

Ognisko na bazie      Baza na Wałach nadaje się znakomicie dla miłośników i smakoszy rozmaitych płodów lasu, w okolicznych lasach znajdziemy mnóstwo grzybów, jagód, jeżyn i malin. Dzikie, niezagospodarowane okolice bazy zachęcają do penetrowania nie oznakowanych ścieżek, zdobywania niedostępnych szczytów, odwiedzania malowniczych zakątków okolicznych wiosek a przede wszystkim daje możliwość stworzenia znakomitej bazy wypadowej na - nie tak znów odległe - szczyty Mogielicy, Ćwilinia, Łopienia i wielu innych interesujących szczytów Beskidu Wyspowego i Gorców. Również miłośnicy sportów rowerowych znajdą tu spore pole do popisu na licznych, specjalnie dla nich wyznaczonych trasach rowerowych.

Namioty bazowe     Najkrótsza i zarazem najszybszą drogą dojściową do Bazy jest podejście od strony Białego-przysiółka należącego do Szczawy od strony doliny Kamienicy. Innym dogodnym i nie długim, jest podejście z drugiej strony od Jurkowa z przysiółka Półrzeczki. Spośród innych znakowanych tras, godny polecenia jest żółty szlak z Przełęczy Przysłup, wiodący przez szczyty Myszycy i Jasienia. Inny wariant tej trasy wiedzie z centrum Lubomierza czarnym szlakiem pod szczyt Kobylicy, a następnie zielonym na szczyt Jasienia. Niezbyt długim, za to ciekawym, wariantem dotarcia do bazy jest niebieski szlak z Jurkowa na Mogielicę - najwyższy szczyt B. Wyspowego a stamtąd żółtym na Krzystonów. Tą trasę można zacząć również wcześniej, od przełęczy Gruszowiec, położonej na trasie Mszana Dolna - Limanowa i przez szczyt Ćwilinia, obfitujący we wspaniałe widoki, przejść do Jurkowa. Spośród dłuższych dróg dojściowych na Polanę Wały wypada jeszcze wspomnieć o zielonym szlaku z Dobrej, który przez szczyt Łopienia i przełęcz Rydza-Śmigłego prowadzi na Mogielicę.

Widok z polany      Turyści wybierający raczej wędrówkę, z Polany Wały dotrą w jeden dzień z powodzeniem na Bazę Namiotową na Gorcu przez Jasień i przeł. Przysłup, czy nieco dalej do Gorczańskiej Chaty nad Ochotnicą. Inny wariant wędrówki na południe to przejście do schroniska PTTK na Turbaczu przez przeł. Przysłup, szczyt Kudłonia oraz przełęcz Borek. Komu nie straszna całodniowa wędrówka dotrze być może wieczorem na bazę namiotową na Lubaniu. Za poważny wyczyn uznać by już należało dotarcie spod Krzystonowa do schroniska PTTK na Luboniu Wielkim przez Jasień, Kobylicę, Ostrą, Mszanę Dolną i przełęcz Glisne. A naprawdę ambitnym turystom polecić mogę przejście jednym z dwóch wariantów z Polany Wały do schroniska PTTK na Kudłaczach w paśmie Lubomira i Łysiny.

Namiary:

Rezerwacje :Centrum bazy
Mikołaj Bonk tel. 881 234 018
Michał Drożdżowski
e-mail: waly@skpb.org
Baza udziela rabatów PTTK

Prowadzona przez :
Oddział Międzyuczelniany PTTK Katowice
ul.Warszawska 6; 40-006 Katowice
e-mail: skpb@skpb.org;
https://skpb.org/waly/