Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne bazy

Lubań


Gorce - Pasmo Lubania


Lubań Baza namiotowa na Lubaniu prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Górskich z Krakowa. To jedna z najstarszych baz studenckich w naszych górach i chyba najstarsza z funkcjonujących do dnia dzisiejszego. Pierwszy raz stanęła ona na polanie pod szczytem Lubania w 1967 roku. Baza położona jest na wysokości 1200 m n.p.m. (jest to więc najwyżej położona baza namiotowa w Beskidach), przy czerwony szlaku biegnącym z przełęczy Knurowskiej do Krościenka. Czynna jest w miesiącach letnich, zazwyczaj od 26 czerwca do 30 sierpnia.

Posiada 45 miejsc noclegowych w małych namiotach 3 osobowych, stojących na drewnianych podestach. W namiotach śpi się na materacach piankowych, istnieje możliwość wypożyczenia śpiwora lub koca. Można też na Lubań przyjść z własnym namiotem znajdziemy tam sporo płaskiego miejsca na jego rozbicie.

     Baza posiada zaplecze kuchenne w postaci drewnianej wiaty z piecem, wyposażone w komplet naczyń kuchennych i jadalnię w dwóch dużych namiotach. Źródło z pitną wodą znajduje się dość daleko od samej bazy namiotowej, po przeciwległej stronie stoku przy niebieskim szlaku schodzącym w kierunku przełęczy Snozka. Każdy turysta musi być przygotowany na przynajmniej jedną taką wycieczkę po wodę z hydronetką na plecach. Źródełko to służy zarówno jako zdrój pitnej wody, kran i zlew. Prysznic znajduje się na terenie bazy. Zadaszoną toaletę zaś znajdziemy po przeciwnej stronie bazy w pobliskich drzewkach. Ze szczytu Lubania roztaczają się piękne widoki na Tatry, Pieniny, cały Spisz i zalew czorsztyńsko - niedzicki. Od 2015 roku, kiedy to w pobliżu bazy powstała wieża widokowa widoki na swiat znacznie się poszerzyły. Z tarasu wieży widokowej możemy, przy doberj pogodzie, podziwiać Beskid Sądecki, sporą część Beskidu Wyspowego, całe Gorce a nawet Babią Górę.

     Dotrzeć na Lubań można:
Czerwonym, głównym szlakiem beskidzkim z Turbacza (ok. 5-6 godz.): Od Turbacza wiedzie przez szczyt Kiczory i kilka widokowych hal, na przełęczy Knurowskiej przechodzi w pasmo Lubania i dalej biegnie głównie lasem przez szczyt Runka. Po drodze kilka starych szałasów pasterskich oraz przysiółek Studzionki.

Czerwonym szlakiem głównym beskidzkim z Krościenka (3.30 godz.): stosunkowo łagodne podejście grzbietem od stront południowo-wschodniej. Piękne widoki na Pieniny i Tatry oraz na Beskid Sądecki. Przy szlaku znajdziesz także dużą połać lasu modrzewiowego.

Zielonym szlakiem z Tylmanowej (3.30 godz.): Miejscami bardzo męcząca wspinaczka przez kilka wyraźnych i stromych szczytów (Baszta, Makowica), grzbietem zwanym Pasterskie. Kilka widokowych polan oraz wychodnie skalne (np. Biała Skała). Szlak przechodzi przez wschodni wierzchołek Lubania (zwany Trzy Kopce), do niedawna miejsce porzucania lokalnych wisielców i samobójców.

Z Ochotnicy dolnej szlakiem niebieskim lub zielonym (2.30 godz.): Szybkie i strome trasy umożliwiające dotarcie na Lubań. Prowadzą przez lasy, mocno przetrzebione przez okolicznych górali. Z wyrębów widoki na dolinę Ochotnicy i szczyt Gorca.

Zielonym szlakiem z Grywałdu (3 godz.): Szlak godny polecenia zwłaszcza gdy będziemy mieli okazję zwiedzić drewniany, piętnastowieczny kościółek w Grywałdzie. Jest jednym z najcenniejszych takich obiektów w polskich górach (wnętrze ozdobione polichromią i wyposażone m.in. w tryptyk gotycki). Po drodze kilka ładnych polan i ślady po spalonym schronisku na polanie Wyrobki.

Szlakiem niebieskim z Przełęczy Snozka (3 godz.): Szlak przechodzi przez znany wszystkim geologom wierzchołek Wdżaru - zbudowany z andezytów, a obecnie znany z funkcjonującej tam zimą stacji narciarskiej. Następnie prowadzi lasem i polanami na Lubań.

     Z bazy pod szczytem Lubania można zorganizować sobie wycieczki w dolinę Ochotnicy, w dolinę Dunajca do Tylmanowej czy Krościenka, nad Zalew Czorsztyński bądź nieco ambitniej w Pieniny Właściwe. W jeden dzień z powodzeniem dotrzemy stąd na drugą krakowską bazę na Gorcu lub do Hawiarskiej Koliby w Ochotnicy Jamnem, do schroniska PTTK na Turbaczu czy na Bazę namiotową SKPB Łódź w Jaworkach w paśmie Małych Pienin. Wybierając kierunek na wschód, w kilka godzin można osiągnąć schronisko na Bereśniku lub nieco dalej na Hali Przechyba.

Baza na Lubaniu

Namiary:

Studenckie Koło Przewodników Górskich
Oddział Akademicki PTTK
ul. Radziwiłłowska 21
31-026 Kraków
(rezerwacje przez stronę
https://bazaluban.pttk.pl/)
lub
e-mail: luban.skpg.krakow@gmail.com