logo chatki    Studencka Baza Noclegowa

"Chata Wuja Toma" - Karkoszczonka

Beskid Śląski - Pasmo Klimczoka


Karkoszczaonka "Chata Wuja Toma" położona jest w Beskidzie Śląskim tuż pod przełęczą Karkoszczonka na wysokości: 736 m n.p.m. Jest własnością prywatną i z czasem uzyskała charakter schroniska z pełnym bufetem i obsługa co powoduje, iż z trudem mieści się ono w kategorii "Chatek Studenckich". Należy to brać pod uwagę również przy ustalaniu budżetu wycieczki, ponieważ ceny jakie obowiązują tu od pewnego czasu, nie są już raczej "studenckie"

Natomiast atmosfera, panująca w tej chacie, jak najbardziej jest godna polecenia wszystkim beskidzkim Łazikom. Położona na urokliwej polance, która sięga aż po samą przełęcz, w ciągu dnia służy licznym turystom i wczasowiczom ze Szczyrku i Brennej jako bufet i miejsce wypoczynku. Zaś wieczorem gdy pojawiają się "plecakowi" turyści na nocleg, ukazuje swe drugie oblicze - charakterem bardziej zbliżone do schroniska studenckiego.

     Obiekt to drewniana chata z 1918 roku zbudowano ją jako zwyczajne gospodarstwo góralskie, następnie służyła klubowi saneczkarskiemu jako zaplecze śniegowego toru saneczkowego, który dawniej funkcjonował nieopodal - jego pozostałości można odnaleźć do dziś w pobliskich zaroślach.

     Obecnie chatka posiada 60 miejsc noclegowych w salach wieloosobowych i 3 pomieszczenia 2-3 osobowe dla bardziej wymagających turystów oraz domki na wynajem. W chatce bufet, gdzie można zjeść ciepły posiłek i zamówić piwo ale też otrzymać wrzątek, zadaszone miejsce na ognisko, a zimą jest nawet niewielki wyciąg narciarski.

     Blisko stąd do Bernnej ale jeszcze bliżej do Szczyrku Biłej - zaledwie kilkanaście minut drogi żółtym szlakiem (stąd zapewne nieco wyższa cena noclegu). Niedaleko chatki przechodzi szlak czerwony z Przełęczy Salmopolskiej na Klimczok, na który z chatki wdrapiemy się w niecałą godzinę. W kierunku przeciwnym na przełęcz Samopolską dojdziemy w niecałe 3 godziny.

     Karkoszczonka może stanowić dogodny punkt wypadowy na Kotarz czy w pasmo Starego Gronia, na Klimczok i Szyndzielnię oraz na Błatnią. Przecinając dolinę Żylicy z powodzeniem możemy urządzić sobie wycieczkę na Skrzyczne czy Malinowską Skałę. Wokoło 7 godzin dziarskiego marszu dojdziemy stad do Chatki AKT "Warta" na Pietraszonce, wędrując przez Klimczok lub Szyndzielnię a następnie schodząc, którymś ze szlaków do Bystrej możemy łatwo przedostać się stad w pasmo Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym i do chatki na Rogaczu.

     Z atrakcji godnych polecenia turyście odwiedzającemu tą okolicę należy wymienić: pozostałości systemu partyzanckich bunkrów w rejonie Starego Gronia i Brannej - Leśnicy, niedaleki kościółek na Górce w Szczyrku Biłej. Dla innych być może większą atrakcją będzie kolej krzesełkowa na Skrzyczne czy skocznie narciarskie w Szczyrku.

Karkoszczanka

Namiary:

"Chata Wuja Toma"
przełęcz Karkoszczonka
ul. Pasterska 9
Szczyrk 43-370
tel.502-529-429
tel/fax(33)827-41-45
chatawujatoma@onet.pl
http://chatawujatoma.com.pl


Powrót do spisu obiektów nieistniejących