Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne bazy

Podwilk - "Madejowe Łoże"


Orawa Polska


Podwilk Studencka Baza Namiotowa "Madejowe Łoże" prowadzona przez Studencki Klub Górski z Warszawy istnieje od lipca 1989 roku, kiedy to stanęła ona w tym miejscu po raz pierwszy. Położona jest na Orawie Polskiej w pobliżu miejscowości Podwilk w malowniczej dolinie Potoku Bębeńskiego na niewielkiej, otoczonej świerkowym lasem, polanie u stóp góry Madejowej. Oddalona jest o 1,5 kilometra od centrum miejscowości i ruchliwej szosy wiodącej z Rabki od popularnej "Zakopianki" do ważnego drogowego przejścia graniczego na Słowację w Chyżnem. Jest to właściwie jedyna możliwość prawdziwie turystycznego noclegu na trasie pomiędzy Babią Górą czy Pasmem Polic a Gorcami. Nie pozbawione zresztą dobrej turystycznej atmosfery i towarzystwa. Choć przez turystów nie specjalnie oblegana, stanowi na tym chatkowo - bazowym pustkowiu prawdziwą perełkę.

Podwilk namioty małe      Baza w Podwilku oferuje około 30 miejsc noclegowych w dużych namiotach typu NS, w namiotach zmontowane są dość wysokie podesty, na których znajdują się materace i koce. Prócz tego do dyspozycji turystów jest spory kawał równej łąki gdzie mogą rozbić własne namioty. Kuchanie urządzona jest pod stosunkowo niewielką wiatą, jest piec na drewno. Wodę pitną czerpie się z pobliskiego strumienia, który ma swe źródła w okolicach szczytu Madejowej, miejsce do mycia zaś przygotowane jest w innym cieku tego samego strumienia lub popbliskiej rzece. Toaletę znajdziemy w pewnym oddaleniu od bazy - około 50 m wśród rzadkiego lasu i wysokich zaroścli. Na bazie dodatkowo boisko do siatkówki i miejsce na ognisko.

Podwilk namioty duże      Najławtwiej dojść na "Madejow Łoże" z centrum miejscowości Podwilk skręcając z głównej drogi w okolicach kościoła i dalej praktycznie płaskim terenem około 20 minut.Prowadzi tamtędy czerwony szlak dojściowy do bazy. Możliwe jest również dotarcie na bazę od strony Zubrzycy Górnej najpierw szlakiem zielonym potem niebieskim oraz z rejonu Policy (1369 m.) cały czas szlakiem niebieskim w obu tych przypadkach trzeba zejść ze szlaku w rejonie przełeczy Pod Beskidami (750 m.) kierując się na południe, tym samym czerwonym szlakiem bazowym, w dolinkę Bębeńskiego potoku a następnie w dół potoku aż do bazy.

     Jedyny tranzytowy szlak turystyczny w okolicy to niebieski szlak wiodący z Policy przez Przełęcz Bory (Spytkowicką), Zeleźnicę i Przełęcz Sieniawską (do stacji PKP Pyzówka) na Stare Wierchy w Gorcach. Szlak ten, choć bardzo Ognisko w Podwilku interesujący, nawet w sezonie wakacyjnym jest mało uczęszczany. Sprawia to, że ruch turystyczny na "Madejowym Łożu" zwykle jest niewielki. A szkoda bo jest to naprawdę przemiłe miejsce, i można tam spotkać sympatycznych ludzi. Ci, którzy kiedykolwiek zapuścili się w te tereny i na bazę, chwalą jej usytuowanie, ponieważ znakomicie ułatwia ona życie turystom wędrującym z zachodniej części Beskidu Żywieckiego w Gorce lub odwrotnie. Wędrując z Podwilka na zachód możemy, z powodzeniem, dotrzć na Markowe Szczawiny czy na Halę Krupową w Beskidzie Żywieckim. Zaś wybierając kierunek wschodni, po solidnym dniu wędrówki, dotrzemy w Gorce w rejonie przełęczy Sieniawskiej lub przez Rabę Wyżną do Rdzawki, skąd nie tak daleko już na Stare Wierchy.

     Również dla tych, którzy pragną dokładniej poznać najciekawsze zakątki Orawy jest to znakomity punkt wypadowy. W okolicy mamy kilka ciekawostek, godnych odwiedzenia jak np. Skansem Budownictwa Ludowgo w Zubrzycy Baza namiotowa w Podwilku czy torfowiska w pobliżu Czarnego Dunajca, zabytkowy Kościół w Orawce i wiele malowniczych, nieco zapomnianach wsi i przysiółków Orawy. Niedaleko, po drugiej stronie Madejowej znajdziemy dwa nieczynne kamieniołomy. Całkiem niedaleko też stąd na Babią Górę i w Pasmo Policy, gdzie możemy się wybrać na prawdziwe górską wycieczkę. Dla innych, raczej zmotoryzowanych turystów, niewątpliwą atrakcją Podwilka będzie bliskość przejścia granicznego w Chyżnem, dzięki któremu możliwe jest odwiedzenie słowaciej części Orawy np. Orawskiego Zamku, kompiel w Jeziorze Orawskim czy wycieczka w Chočskie Vrchy bądź słowacką część Zachodnich Tatr lub Rochačy. Dla ciekawych możliwości jest wiele choć nie leżą one w bezpośredniej okolicy samej bazy.

Namiary:

Podwilk - kuchnia

Studencki Klub Górski
ul. Krakowskie Przedmieście 24 lok. 210,
00-927 WARSZAWA
Rezerwacje:
Paweł Staniszewski
tel: +48 603 945 126
e-mail: podwilk@skg.uw.edu.pl
e-mail: p.s.staniszewski@gmail.com
skg.uw.edu.pl/baza-namiotowa